kiwi tells
facebook twitter instagram pinterest

<< Tüm Geziler / 28. yaşını Paris'te kutlamak

10 Şubat'ta arkadaşlarımla beraber Mükellef'de çok güzel bir doğum günü yemeği ardından gelen pastamdan da anlaşıldığı gibi ben Paris'e gidiyordum :)

Öğlen Orly havaalanından Uber ile 20 dakikada otele ulaştık, toplam €35 tuttu ama isterseniz tek kişi €10 karşılığında otobüse binebiliyorsunuz. Otele eşyaları bırakır bırakmaz kendimizi Paris sokaklarına attık.

Metrodan 20 tane bilet aldık toplam €28 tuttu. Biletleri jeton gibi tek tek veriyorlar. Bize bir kere denk geldi, metroda biletleri kontrol edebiliyorlar  bu yüzden kullandığınız biletleri hemen atmayın..

Saint Germain'de bulunan Cafe de Flore'a gitmek için Mabillon durağında indik.

Cafe de Flore'un kahvaltısı, özellikle kruvasanı ve sıcak çikolatası meşhurdur. Diğer yerlerin aksine haftanın 7 günü sabah 07:30'da açılıyor ve gece 1:30'a kadar devam ediyor. Kesinlikle dışarıda oturmanızı tavsiye ederim, aslında bu durum Paris'te bulunan tüm cafeler için geçerli. Öyle güzel bir atmosferi var ki, kapılmamak mümkün değil.

Aklıma (bilen bilir) Carrie'nin tüm arkadaşlarını, işini ve New York'u bırakıp Aleksander Petrovsky'nin peşinden Paris'e gelmesi, sokakları dolaşması ve cafelerde oturan bir grup arkadaşı görüp hüzünlenmesi geldi. 

Paris sevdikleriniz yanınızdaysa çok daha güzel.

Café de Flore, 75006 Paris, France

 

Pierre Herme

Cafe de Flore sonrası butik cafe ve mağazaların olduğu sokakları dolaşarak Pierre Herme'ye gittik ve kısa bir süre sıra bekledikten sonra harika makaronlarımıza ulaştık.

 

Ayrıca ikram ettikleri greyfurtlu ve kahveli çikolatalar da şahaneydi. 

Özellikle özgün lezzetli makaronlarıyla meşhur olan Pierre Herme'nin Desserts by Pierre Herme ve Chocolate Desserts by Pierre Herme adında iki tane de kitabı mevcut. 

4 adet makaron €8,50.

Bildiğim kadarıyla 8-9 farklı dükkanı bulunan Pierre Herme'nin verdiğim adresi bizim gittiğimiz. 

72 Rue Bonaparte, 75006 Paris

http://www.pierreherme.com


Daha sonra metroya yürürken karşımıza çok renkli bir vintage store çıktı.

 

Uygun fiyata çeşit çeşit, renk renk şapkalar, kürkler, kotlar, gömlekler, çantalar, ayakkabılar ve fularlar bulabilirsiniz.

 

http://www.kilo-shop.fr/en

125 Boulevard Saint-Germain, 75006 Paris, France

Eiffel Kulesi

i

Güneş batmadan Champ de Mars'da bulunan Eiffel kulesinin görüntüsüne yetiştik. Bulutlar fotoğraflarda çok net çıkmasa da gerçekten muhteşemlerdi. 

Eiffel'in hem gündüz ışıksız halini gördük hem de akşam ışıklar yandığında görkemli halini gördük. Bence hava kararınca ışıklar saçan Eiffel çok daha havalı. 

Eiffel Kulesine orta okul yıllarımda ailemle geldiğim zaman çıkmıştım bu yüzden bu sefer çevresini dolaşmayı tercih ettim.

 

http://www.toureiffel.paris/en.html

Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, France


Pirouette

 

Pirouette bir öneri sonrası gidip 2. doğum günü yemeğimi yediğimiz şık mekan.

Bir başlangıç, bir ana yemek bir de tatlı seçebildiğimiz Pirouette menüyü tercih ettik.

 

 

Yediğim en iyi risottolardan biriydi, o kadar güzeldi ki tadına bakmamızla bitmesi bir oldu ve fotoğrafını bile çekemedim :) Ana yemekler damak tadımızla çok uyuşmadı fakat tatlıların güzelliği durumu toparladı. 

Çok zengin bir şarap menüsü var, biz Fransız şarabı olan Medoc Cuvee Lucie Cabernet-Sauvignon, Merlot 2009 tercih ettik ve çok memnun kaldık. 

Biraz daha riskli ve sürprizli olan tadım menüsü tercih ederseniz sizin yerinize her şeyi şef seçip ayarlıyor. 

Çok güzel, temiz ve hem servis hem de fiyat açısından fark yaratan enfes lokanta. 

http://www.oenolis.com/pirouette/ 

Pirouette, 5 Rue Mondétour, 75001 Paris

Cuma sabah Disneyland öncesi kahvaltı için Bastille'e uğradık. 

Le Faubourg 

Kahvaltı tercihimi 7,50€ olan  kahve, portakal suyu, 1 kruvasan, 2 dilim ekmek, tereyağı ve reçel içeren menüsünden yana kullandım. Kruvasanı güzel ama zaten Paris'te kötü kruvasana denk gelmedim. :)

Le Faubourg, 87 Avenue Ledru Rollin, 75012 Paris

Hema

Hema'yı ilk akşam görmüştüm ama yemeğe yetişiyorduk ve uğrayamadık. Aklımda kalan Hema Bastille'de karşıma çıkınca hemen atladım. Gerçekten bayıldım! Bana New York'da sürekli girip alışveriş yaptığım ve özel günler öncesinde atmosfer yaratılıp süslenen ve uygun fiyata alışverişin mümkün olduğu Target'ı hatırlattı. Çok şeker pastacılık malzemeleri de vardı. Kesinlikle uğranması gereken bir yer ve çok uygun fiyata ev, kişisel bakım ve mutfak malzemelerinin yanı sıra yiyecek de bulabileceğiniz bir yer. 

 

Paris sokaklarında gördüğüm her pastanenin camına yapıştım, bazılarını çekmeyi bile unuttum ama sabahın erken saatlerinden akşam her yer kapanana kadar dolaştık. Disneyland dahil Paris'te gezdiğim yerleri, yediklerimi ve gördüklerimi diğer postlarda paylaşacağım. 

YorumlarYorumlar Bu postun tüm yorumları (0)  
Bu post hakkında henüz yorum yok

Ad Soyad (*)
E-Mail
Başlık (*)
Yorum
700 karakter kaldı  (*)
 

Facebook


Instagram

        Anket
        E-Bülten
    Üye olmak için lütfen bilgilerinizi kaydediniz.

    Adınız Soyadınız
    E-Mail Adresiniz