kiwi tells
facebook twitter instagram pinterest

<< Tüm Geziler / Viyana: Hotel Sacher & Cafe Mozart

Çok büyük ilgi alanım olan Pasta ve Pastacılık, Viyana'da çok gelişmiş. 1700'lü yıllarda başlayan pastane kültürleri bugün hala gelişerek devam ediyor. 

Bu gördüğünüz yerde, W. A. Mozart öldükten 3 yıl sonra 1794 senesinde o dönemin yazarları, aktörleri ve artislerinin buluşma noktası olan ilk cafe açılmış.

 

Daha sonra eski barok tarzında olan bina 1882 yılında yıkılmış. 1929 yılında da bu gördüğünüz bina Cafe Mozart ismini almış. Kesinlikle sigara içilmeyen, nostaljik geleneksel bir Viyana cafesi görmek için buraya uğramalısınız.

Karşısında Albertina Müzesi bulunan Cafe Mozart çok merkezi, geniş bir alanda bulunuyor.

 

Ben Mozart Torte tercih ettim, tavsiye ederim hafif ve lezzetli. 

Aynı zamanda Viyana'nın meşhur tatlılarından olan ApfelStrudel de deneyebilirsiniz.

 

Normalde şekersiz, sütsüz sade kahveler vazgeçilmezim olsa da böyle tatillerde ya da farklı bir yere gittiğimde farklı şeyler denemeyi tercih ediyorum. 

 

 

Viyana kesinlikle değişik kahveler denemek ve mutlu olmak için doğru yer :)


 

Hotel Sacher, ilk 1832 yılında yapılan Viyana'nın meşhur Sachertorte'sinin tescilini almış. Ana caddede, Opera binasının karşısında bulunan otel ve cafesi fark edilmeyecek gibi değil. Gündüzleri olmasa da akşamları up uzun kuyruklar görebilirsiniz.

 

Açıkcası beklemeye değer diye biz de uzun bir süre o kuyrukta bekledik :) Çok uzun süre oturmayı beklemeyin, öyle rahat koltuklar hayal etmiştim ama bistrolar ve tabureler var, beklediğimden daha küçük de bir yer. Atmosferi güzel, şık ve sıcak. Mekanın içerisinde bulunan önlük, bornoz, şemsiye, kitap gibi hediyelik eşyalardan ya da kutularda farklı boylarda satılan Sachertorte alabilirsiniz.  

 


Orjinal Sacher Torte tarifi Hotel Sacher'da gizli tutuluyormuş. İçerisinde ince kayısı reçeli katmanı çikolatalı kek üzeri dark çikolata icing kaplamalı bir kek.

Yoğun ve lezzetli.

Yanına resmen çeşit olsun, renk olsun diye denediğimiz mangolu hüsrana uğrattı. Siz en iyisi Sacher Torte yiyerek lezzeti garantileyin.

İyi bir kahve önerisi olarak da Sacher Melange'ı buraya yazmadan geçemiyorum. Kahveyi kesinlikle burada deneyin, annem Hotel Sacher'de denedi ve ben de tadına baktım çok iyiydi, daha sonra Cafe Mozart'a gidince hemen melange söyledim fakat aynı lezzeti bulamadım.

YorumlarYorumlar Bu postun tüm yorumları (0)  
Bu post hakkında henüz yorum yok

Ad Soyad (*)
E-Mail
Başlık (*)
Yorum
700 karakter kaldı  (*)
 

Facebook


Instagram

        Anket
        E-Bülten
    Üye olmak için lütfen bilgilerinizi kaydediniz.

    Adınız Soyadınız
    E-Mail Adresiniz