kiwi tells
facebook twitter instagram pinterest

<< Tüm Tarifler / MSA LEVEL 3 BANQUET

MSA Uzun Dönem Profesyonel Pasta-Ekmekçilik eğitimimizin bitmesine yakın banquet sunumu hazırladık. İlk banquet tecrübemiz olduğu için çok heyecanlı ve meraklıydık. Bir hafta süren hazırlıklar sonucu ortaya düşündüğümüzden de muhteşem bir manzara çıktı. 

Dekorlardan tabak sunumuna şeflerimizin önderliğinde her şeye elimizi sürme imkanımız oldu. Her aşamasını görüp öğrenip denediğimiz bir banket olduğu için şanslıydık. 

Taha şefin bizlere hazırladığı modern banquet menüsündeki ürünleri gördüğüm zaman bu kadar ürünü nasıl yapacağımızı hayal edemedim.

Banquet Ürünleri

Dough Products;

Croissant amande

Pain au chocolate

Brioche Feuillete

Cinnamon roll

Cronut

 

Torte 

L'Opera

Sacher torte

Berry Roll

Banana Napolyon

Tiramisu

Vanilla cream brulle & Graham Cracker

Macaron

White Chocolate berry Entrement

Praline Mousse & Strawberry Cheesecake Entrement

Naked Cake

Choux

Hazelnut Paris Breast

Eclairs

Saint Honore

Mini Croquant Choux


Verrine

Caramalize white chocolate mousse

Verrine

Coconut rice pudding verrine

Blueberry Panna Cotat


Tart

Dulce de leche & coffee tart

Lime tart

White chocolate & berrys tart

Herkes çok hevesli bir şekilde hazırlıklara başladı. 

 

Turgay şef ile pastilaj hamuru yapılışını ve pastilaj hamurundan dekor yapmayı öğrendik. Her birimiz tek tek kendi dekorunu yaptı ve boyadı. 

Daha sonra Özge şef ile şeker hamurunun inceliklerini öğrendik. 

Onunkiler kadar olmasa da hepimiz şeker hamurundan gül yaptık. Sabır gerektiren bir iş olduğu kesin. 

 

Taha şef ile çikolata hakkında daha detaylı bilgi alıp kendi çikolatamızı yapmak ve çikolatadan dekor yapmak için MSA'nın çikolata odasında çalıştık. Nasıl yapıldığını hayal edemediğim figürlerin yapılışını ve kolaylığını öğrendik. Çikolata ile uğraşmak yemekten daha sıkıntılı tabi. Dereceleri, asetatta düzgün akıtmak, daha sonra kırmadan bozmadan çıkartmak gerçekten ciddiye alınması gereken işlemler. Her yerin çikolata olması ve onların temizlenmesini de hesaba katınca sevilmeden yapılacak bir iş değil derken neden bahsettiklerini daha iyi anladım. Yine de çikolatayla farklı ürünler çıkarabilmek, kalıp olmadan dekorlar yapabilmek mutluluk verici. 

İşin iyi tarafı yaptığımız dekorları banquette ürünlerimizi süsleyerek kullanabildik.

 

Yeni haftaya sponge ve pandispanyalardan başladık. Ayrıca pastacı kreması ve gerekli soslarla ganajları da bitirdik. Sakin başlayan hazırlıklar süre azaldıkça, ortaya bir şeyler çıkmaya başladıkça hareketlendi -ki bu harikaydı! Beste şef organize ettiği için o sürecin stresini bizim üzerimizden almıştı. Bizim tek işimiz ürünlerimize odaklanmak ve en iyi şekilde çıkarabilmekti. Bu yoğunluk bana göre çok eğlenceli ve haz verici. 

 

Günlerin nasıl geçtiğini anlamadım, son gün banket öncesi parçaları birleştirdikçe ne kadar çok şey yaptığımızı fark ettim. 

Hele de tabak sunumlarını hazırlamak, o görseller, bizlerin yaptığı ürünleri görmenin mutluluğunu anlatamam. 

Hangisini çeksem, hangisine baksam kararsız kaldım. Taha şef son dokunuşları yaparken bizlere de süsleme imkanı verdi, bir örnek gösterip geri kalanını bizlere teslim etti. 

Dışarıda şeflerin bu şekilde güvenip tabaklarına dokundurduklarını sanmıyorum o yüzden bu inanılmaz güzel bir tecrübe oldu. 

Banquet esnasında bizler de ürünlerin başında durarak misafirlere yardımcı olduk. Herkesten olumlu eleştiriler duymak gurur vericiydi ama en önemlisi şefimizin bizleri çağırıp yaptığı konuşmaydı. O anda yorgunluk adeta sıfırlanmıştı, bundan iyi motivasyon olamaz diye düşündüm. Hayatımda yer alan önemli ve güzel anılara bir yenisini daha ekledim. 

İşini böyle seven arkadaşlar ve şefler tanıyıp vakit geçirdiğim için şanslı olduğumun farkındayım ; ne mutlu bana:)

YorumlarYorumlar Bu postun tüm yorumları (0)  
Bu post hakkında henüz yorum yok

Ad Soyad (*)
E-Mail
Başlık (*)
Yorum
700 karakter kaldı  (*)
 

Facebook


Instagram

        Anket
        E-Bülten
    Üye olmak için lütfen bilgilerinizi kaydediniz.

    Adınız Soyadınız
    E-Mail Adresiniz